Piękno z natury

W swoich projektach wykorzystuję naturalne surowce jak m.in. kamień czy drewno.
Dzięki mojemu tacie, który jest mistrzem stolarskiego rzemiosła, nauczyłam się doceniać piękno i trwałość drewna. To wyjątkowo szlachetny surowiec, który mimo obróbki stolarskiej zachowuje swoje życiodajne tętno i może być wielokrotnie używany, odnawiany i przekształcany.

Zachwycającym bogactwem naturalnym jest także kamień. Dostępna różnorodność odcieni i wzorów, które zaprojektowała sama natura, tworzy nietuzinkowe wnętrza. Marmur, granit, kwarcyt, trawertyn… Dzięki nim każde pomieszczenie nabiera luksusowego charakteru.

Połączenie drewna i kamienia jest jednym z moich ulubionych zestawień. Monumentalność i kamienny chłód oraz ciepło naturalnych barw i struktur drewna doskonale się dopełniają. Staram się również o rozsądne gospodarowanie zasobami, dlatego szukam sposobów do ponownego wykorzystania lub renowacji istniejących przedmiotów. W swoich projektach umieszczam takie elementy wystroju, aby cieszyły oko przez lata a nie tylko sezonowo.
Pamiętam, jakie niesamowite wrażenie wywarła na mnie wystawa kolekcji minerałów w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Ilość barw, które mieniły się w niesamowitej liczbie kolorów, odcieni i błysków sprawiły, że nie mogłam wyjść z zachwytu. Natura stanowi najbogatsze źródło kolorów i nie przestaje inspirować. Dostępne na rynku wzorniki wciąż są poszerzane o nowe odcienie, a świat designu co roku ogłasza kolor, który będzie wiodący dla danego sezonu.

Jednak czy powinniśmy ulegać modzie? Warto znać bieżące trendy, ponieważ dzięki nim na rynku pojawiają się nowe produkty, które mogą zainicjować nowsze i ciekawsze projekty. High fashion to sztuka. Projektanci i domy mody nie tylko szyją ubrania, ale wyprzedzają się w pomysłach na aranżację całej scenerii i wystroju wybiegów. Pokazy nowych kolekcji przyjmują nieraz formę teatru, który ma wzbudzić w odbiorcach konkretne emocje, opowiedzieć jakąś historię lub poruszyć ważne problemy społeczne. Z racji tego iż pracowałam w fashion lab, śledzę bieżące trendy i znajduję w nich sporo pomysłów, które wykorzystuję do swoich projektów.

To prawda, że trend pojawia się i przemija wraz z pojawieniem się czegoś nowego.
Dla mnie istotne jest, w jaki sposób adaptujemy trend i czy on wpisze się w wizję projektu. Co do samych kolorów to myślę, że warto kierować się intuicją i łączyć je w taki sposób, aby do siebie pasowały.

Mały appetizer

Wybór dodatków dekoracyjnych oraz wykończenie detali to jedna z moich ulubionych części projektu. To często te małe rzeczy i szczegóły podkreślają charakter, a także wyjątkowość danego pomieszczenia. W swoich projektach wykorzystuje zazwyczaj coś organicznego i nieregularnego, może to być inspirowane naturą lub wykonane z materiału organicznego. Jestem czujnym łowcą takich przedmiotów poświęcając dużą ilość czasu w poszukiwaniu takich perełek.

A największą radość sprawia mi to kiedy usłyszę: „Ojej! Jakie to piękne! Skąd to wynalazłaś?”.